niedziela, 29 października 2017

Nieco historii

Pomimo tego,że Ligurowie byli pierwszym ludem, który osiedlił się na półwyspie apenińskim to Etruskowie doszli do największej potęgi (od VIII w. p.n.e.). Swoja cywilizację organizowali w sposób podobny do greckich państw-miast. Rzym – jedno z tego typu polis w wyniku licznych walk zdołało osiągnąć dużą władzę (najpierw lokalną, potem w całym regionie) poczynając od 509 roku p.n.e. Rzym rządził się według zasad demokratycznych (pełne prawa posiadali tylko wolni mężczyźni), był republiką.
Po pewnym czasie Rzymianie zjednoczyli lub podbili wszystkie plemiona Półwyspu Apenińskiego i zabrali się za podbój sąsiednich krain basenu Morza Śródziemnego (od III w. p.n.e.). Niestety tak wielkie, oparte na pracy niewolniczej imperium było ciężkie do zarządzania, powstawały konflikty wewnętrzne i wojny. Po tym burzliwym okresie władzę dyktatorską objął Gajusz Juliusz Cezar (I wiek p.n.e.).
                                      
Juliusz Cezar z cyklu Asteriks

Niestety jego zasztyletowanie w 44 roku p.n.e. nie przywróciło republiki, gdyż 13 lat później obecny władca – Oktawian August – rządy monarsze z zachowaniem pozorów rządów republikańskich, czyli pryncypat. Podczas jego panowania Imperium osiągnęło szczyt swojej potęgi.
                                      
Mapa Imperium Rzymskiego
Niestety późniejszemu rozkładowi nie mogły zapobiec ani wprowadzenie dominatu – władzy absolutnej, ani ustanowienie chrześcijaństwa religia panującą. Początek upadku potęgi Rzymu naznaczyły najazdy Franków i Gotów (połowa III wieku p.n.e.). W 395 roku nastąpił rozpad Cesarstwa Rzymskiego na zachodnie i wschodnie.
                                       
Mapa podziału
W 476 roku upadło Cesarstwo Zachodniorzymskie, ta data jest uznawana również za koniec epoki starożytnej. Na półwyspie swoje państwo utworzyli Ostrogoci.
W 754 roku powstało Państwo Kościelne. Król niemiecki Otton I podbił Rzym (miasto) i w 962 roku koronował się na Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Reszta wieku zeszła na walkach i sporach o władzę zwierzchniczą między papieżem, a cesarzem. Spór osłabił obie strony.
Południe Włoch w IX wieku zostało najechane przez Arabów, potem Normanów, w końcu znalazło się pod panowaniem Hiszpanii.
W okresie XIV i XV wieku rozwiną się renesans, czyli odrodzenie – czas niebywałego rozkwitu kultury.

Flaga Włoch

W XVI i XVII wieku Włochy przeżyły okres ekonomicznego upadku, który zakończyło dojście Napoleona do władzy i upadek feudalizmu, co zainicjowało ruch zjednoczeniowy.
W latach 1860-1871 ruch narodowowyzwoleńczy doprowadził do zjednoczenia Włoch pod zwierzchnictwem króla Wiktora Emanuela II.
Frustracja narodu spowodowana I wojną światową doprowadziła do powstania faszyzmu. W 1922 roku władzę objął B. Mussolini, przejęcie polityki faszystowskiej (w Niemczech panował nazizm) przez Hitlera przyspieszyło wybuch II wojny światowej. W 1943 roku obalono Mussoliniego co spowodowało wprowadzenie Włoch w stan wojny z Niemcami.
Polacy odegrali istotna rolę w walkach na froncie włoskim np. 18.05.1944 rok, Monte Casino zdobył II Korpus Polski.
Włoch zostały ogłoszone republiką w 1946 roku, przyłączyły się do NATO w 1949, były współzałożycielem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w 1957 roku.
Obecnie we Włoszech panuje ustrój republiki parlamentarnej, premierem jest Paolo Gentiloni, a prezydentem Sergio Mattarella.


                     

                Paolo Gentiloni                                              Sergio Mattarella

Ciekawostka
Powiedzenie "wszystkie drogi prowadza do Rzymu" odnosi się do czasów świetności Imperium Romanum, gdy było ono naprawdę rozległe (patrz mapa I).

                          

Rzymianie byli doskonałymi budowniczymi dróg, wiele z ich dzieł przetrwało do naszych czasów, w bardzo dobrym stanie.


***
Italia






2 komentarze: